Jawa – centralna wyspa Indonezji ze stolicą kraju w Dżakarcie. Na Jawie mieszka ponad 50 % populacji Indonezji. Największe miasta to Dżakarta, Bandung, Surabaya, Yogyakarta. Jeżeli planujecie objazd Indonezji to zapewne Dżakarta będzie pierwszym miejscem i stąd zacznie się wyprawa. Dżakarta to olbrzymia metropolia (prawie 20 milionów mieszkańców). Miejsca warte odwiedzenia to Stare Miasto (Kota Tua), port Sunda Kelapa, największy meczet w Indonezji – Masjid Istiqlal, centrum biznesowe Sudirman, targ staroci na Jalan Surabaya, Park Taman Mini (minaturowa Indonezja).

Na zwiedzanie Jawy można wyruszyć pociągiem. Sieć linii kolejowych jest dość dobrze rozwinięta, a zwiedzanie pociągiem daje wiele możliwości i można obserwować z jego okien zmieniające się krajobrazy wyspy. Oprócz tego z Dżakarty jest najwięcej połączeń lotniczych do najbardziej odległych zakątków Indonezji.

  • Oferujemy jednodniowe wycieczki z Bali do Yogyakarty

Wulkan Bromo

Przykładowy program zwiedzania Jawy

Yogyakarta – Wulkan Bromo – Krater Ijen

 

 

Dzień 1: Bali – Yogyakarta

Transfer z hotelu na Bali na lotnisko. Przelot do Yogyakarty liczącego ponad 1 milion mieszkańców miasto jest nazywane kulturalną stolicą Jawy z ogromną liczbą zabytków, rękodzieła i uniwersytetów. (1 godzina). W Yogyakarcie czas cofamy o godzinę. Powitanie na lotnisku przez polskiego przewodnika i przejazd do świątyni Prambanan uznawanej za najbardziej widowiskowy hinduski skarb. Miejscowi nazywają ją „Loro Jonggrang”, czyli Szczupła Pani. Ten wielki kompleks świątynny został ukończony w roku 856. Został zbudowany dla bogów Śiwy, Brahmy i Wisznu. Podstawowe reliefy opowiadają cudowną legendę o Ramajanie; opowieść zaczyna się przy wschodniej bramie i kontynuuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po zwiedzaniu Prambanan udamy się do miasta do pałacu sułtana Kraton, a także ruiny wodnego pałacu Taman Sari. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Następnie udamy się na Starówkę, gdzie odwiedzimy tradycyjny targ oraz warsztaty produkujące batik i srebrne wyroby. Yogyakarta jest znana w całej Azji ze swoich srebrnych rzeźb i batiku. 

Jawa - Swiątynia Borobudur

Dzień 2 – 3 : Borobudur – Bromo

Dzisiejszego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu zaplanowana jest wycieczka do najważniejszej i największej na świecie buddyjskiej świątyni Borobudur, będącej niezwykłym architektonicznym skarbem zbudowanym w VIII wieku przez dynastię Syailendra. Zachwyca jej ogrom, kształty, a przede wszystkim rozmieszczone regularnie posągi. W 1991 roku Borobudur wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W drodze do Borobudur odwiedzimy dodatkowo dwie świątynie Candi Mendut i Candi Pawon. Po zwiedzaniu obiad w restauracji indonezyjskiej. Po obiedzie długi przejazd (ok 7 godzin) pod wulkan Bromo. Zakwaterowanie w hotelu Bromo Cottages. Czas wolny odpoczynek. 

Wcześnie rano (ok. 3:00) planowana jest wyprawa jeepami na wzniesienie Mt. Penenjakan z jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na majestatyczny czynny wulkan Bromo. Znajdujący się na terenie Parku Narodowego Bromo – Tengger – Semeru wulkan jest największym naturalnym cudem Jawy a wschód słońca na Bromo jest prawdopodobnie najbardziej znanym przyrodniczym spektaklem w całej Indonezji! Po malowniczym wschodzie słońca zjazd do wulkanu Bromo, gdzie opcjonalnie można wybrać spacer lub jazdę konną i wspiąć się na sam skraj krateru (do pokonania 230 stopni), gdzie zostaną Państwo oślepieni przepięknym surrealistycznym krajobrazem! Po wycieczce powrót do hotelu na zasłużone śniadanie, a następnie rozpoczniemy podróż w stronę płaskowyżu Ijen, gdzie znajduje się niemniej sławny wulkan o tej samej nazwie. Po przyjeździe zameldowanie w hotelu i czas wolny.

Dzień 4: Ijen – Bali

Krater Ijen

Wczesnym rankiem przed hotelem będą czekały jeepy, którymi udamy się w kierunku wulkanu Ijen. Droga prowadzi przez położone w okolicy wioski Licin plantacje kawy, kakao i goździków. Podczas podróży zobaczymy również jeden z ostatnich lasów deszczowych wschodniej Jawy z mnóstwem dzikich zwierząt. Po dotarciu w okolice wulkanu rozpocznie się ok. 90-minutowy trekking w górę do krateru Ijen. Przechodząc przez las deszczowy będziemy mieć wiele okazji do robienia zdjęć pięknej tropikalnej przyrody. Po dotarciu do kaldery znajdującej się na wysokości 2,883 m npm zobaczymy błękitne jezioro w kraterze otoczonym żółtymi, siarkawymi skałami. Po drodze na pewno spotkamy tragarzy siarki, którzy codziennie chodzą w górę i w dół wzgórza, przenosząc do 80 kilogramów tego żółtego kamienia. Po wycieczce nastąpi transfer do portu skąd promem odpłyniecie Państwo na Bali, a nastepnie przejazd do hotelu na południu Bali (ok. 4 godzin).