Lombok

Na wschód od Bali w archipelagu Małych Wysp Sundajskich położony jest Lombok, który kusi przepięknymi plażami, wodospadami, kulturą rdzennej ludności, popularnymi wyspami Gili oraz królującym nad wszystkim wulkanem Rinjani fot.(3726 m.n.p.m.). Lombok ze swoją powierzchnią 4700 km2 jest o 1000 km2 mniejsza od Bali

Pod względem religii Lombok jest zdominowany przez Islam, chociaż ok 10 % ludności to Balijczycy, których przodkowie panowali tu w XVII w. Na wyspie zatem oprócz tysięcy meczetów można znaleźć kilkanaście świątyń hinduistycznych. W porównaniu do bardzo rozwiniętej i turystycznej Bali Lombok wciąż pozostaje spokojną wyspą, gdzie pojawiają się turyści, ale tempo życia jest tu zdecydowanie wolniejsze niż na sąsiedniej Bali. Między wyspami przebiega tzw. linia Wallace od nazwiska brytyjskiego naukowca, który odkrył, że wąski przesmyk między Bali a Lombok oddziela strefy fauny i flory azjatyckiej od australijskiej. Na Lombok ziemia jest bardziej sucha co utrudnia uprawianie ryżu. Na wyspie poza wciąż rozwijającą się turystyką głównym źródłem dochodu mieszkańców pozostaje uprawa, rybołóstwo oraz wyrób ceramiki.

Na Lombok polecamy wybrać się na kilka dni. Z Bali można przylecieć samolotem lub przypłynąć szybką łodzią. Warto też połączyć Lombok z pobytem na wyspach Gili (Ari, Trawangan i Meno) – trzy małe rajskie wysepki.