Zachodnie Bali

Zachód Bali to najmniej turystyczny obszar na wyspie. W jej skład wchodzi regencja Jembrana. Przez wieki napływało tu dużo imigrantów z innych częci Indonezji, jednak nadal pozostaje najmniej zaludnioną częścią Bali. Jawę z Bali łączy port w Gilimanuk skąd całą dobę kursują promy przez Cieśnine Balijską.

Ogromną część zachodniej Bali stanowi Park Narodowy( Taman Nasional Bali Barat), kiedyś zamieszkiwany przez wymarłe już tygrysy balijskie. W Cecik mieści się dyrekcja parku i wydwane są zezwolenia na wędrówki po parku, często obowiązkowo trzeba wziąć miejscowego przewodnika. Park ma powierzchnie 760 km/2. Wystepuja tu jelenie, cywety, makaki, dzikie bydło i unikalne białe szpaki balijskie.

Negara to największe miasto w tym rejonie Bali i ośrodek admisnistracyjny regencji Jembrana. Miasto słynie z mekepung 0 wyścigów bawołów zaprzężonych w wózki. Ta forma rozrywki zapoczatkowana została przez imigrantów z wyspy Madura sto lat temu i trwa do dziś. Jest to typowo świecka rozrywka i nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek wierzeniami. Sezon wyscigowy trwa od lipca do października. Negara jest również kolebką gamelanu bambusowego Jegog.

Położona dalej w kierunku Denpasar Medewi z czarnymi plażami stanowi doskonałe miejsce dla surferów.

Na północnym wybrzeżu warto odwiedzić wioske Labuan Lalang znanej z hodowli pereł. Znajduje się tu piekna galeria, gdzie można obejrzeć i kupic biżuterie ozdobioną perłami. Wypływają stąd też łodki na Pulau Menjangan niezamieszkałą wyspe otoczoną rafą koralową, doskonałe miejsce do nurkowania.

Nieopdal wioski Labuan Lalang znjaduje się grób Makama Jayaprany. Do grobu Makmy prowadzi wąska ścieżka pod górę przez suchy las, w którym panoszą się małpy. Miejsce jest niesamowite i pełne mistycyzmu.