Wschodnie wybrzeże

Po wschodniej stronie wyspy znaleźć można jedne z najpiękniejszych rejonow na Bali. Sami Balijczycy twierdzą, że wschód to dobry kierunek świata. Wschodnia Bali nie jest tak bogata jak południe, ale to tu tak naprawdę można poczuć prawdziwe Bali i podziwiać nieasmowitą przyrodę i fascynującą kulturę. Główna droga, która można zresztą objechać całe Bali, biegnie wzdłuż błękitnego wybrzeża. Kręte, górskie odcinki pośród pól ryżowych, prowadzące przez wioskie – te widoki z pewnością pozostaną w pamięci wszystkim. Nad wszystim króluje Gunung Agung (3142 m n.p.m.) – uważany przez Balijczyków za świętą góre. Jest to najwyższy szczyt na Bali i jeden z najwyższych w Indonezji. Agung to wciąż aktywny wulkan, który ostatnio wybuch‚ł w 1963 roku. Niektórzy z Baliczyków zgineli w lawie idąc na wulkan z darami przy muzyce gamelanu. Pod Gunung Agung leży najważniejsza świątynia na Bali – Pura Besakih. Położona na wysokości 1000 m n.p.m. Pura Besakih to kompleks 23 świątyń, które powstawały od ok. VIII w. Głównym świętem w Besakih jest batara turun kabeh, co oznacza mniej więcej – „bogowie schodzą razem” i obchodzi się podczas 10 miesiąca księżycowego (przłom marca i kwietnia). Wtedy do Besakih przybywają tłumy z całej wyspy by złożyć ofiare i oddać hołd bogom. Mimo, że architektura świątyń może nie zachwycić, warto odwiedzić to miejsce nawet, aby pospacerować wokół świątń, które są położone na zboczach Gunung Agung. Widoki niesamowite.

Na wschodnie Bali składają się 3 regencje: Bangli, Karangasem i Klungkung. Najciekawsza trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża przez takie miejscowości jak Padang Bai, Candidasa, Ujung, Amlapura i Amed. Po drodze brakuje atrakcji.

Tuż przed portowym miasteczkiem Padang Bai znajduje się świątynia Goa Lawah (Jaskinia Nietoperzy). Ołtarz świątyni jest położony w jaskini, które zamiekszują tysiące nietoperzy. W Goa Lawah najczęściej odbywają się ceremonie po kremacji. W Padang Bai poza dużym portem, który obsługuje promy na Lombok, oraz pięknie płożoną plażą z białym piaskiem( przy porcie skręca się w prawo do wioski) nie ma nic interesującego. Z Padang Bai kręta droga poprowadzi nas najpierw do wioski Bali Aga (Tenganan Pageringsingan), gdzie żyją rdzenni Balijczycy, jeszcze sprzed eksodusu Majapahit, kiedy to wszyscy wyznawcy hinduizmu w Indonezji uciekli na Bali. Wioska przypomina skansen, gdzie Aga próbują zarobić na odwiedzających sprzedając tradycyjne wyroby jak tkaniny Ikat, Lontar( rękopisy na liściach palmowych) jest nawet po polsku!, oraz wyroby z drzewa bambusowego. Posmakować moża też Tuak – wino palmowe.

Niedaleko położona jest typowo turystyczna miejscowość Candidasa z bogatą bazą noclegową i mnóstwem małych knajpek. Candidasa lata świetności i napływu turystów ma za sobą, ale  bez wątpienia jest doskonałym miejscem do odpoczynku i dłuższego pobytu dla ludzi, któzy chcą ciszy spokoju i bungalowa nad morzem. Jeden z przyjemniejszych hotelików (Iguana) prowadzi tu Polka. Na plaży w Candidasie można kupić piekne  perły, popłynąć na snorklowanie przy pobliskiej skale w morzu, a wieczorem zjeść smaczne owoce morza i posłuchać muzyki na żywo. Jednak życie nocne kończy się tu o 23.00. Candidasa jest również idealnym miejscem wypadowym. Stąd niedaleko jest do portu w Padang Bai, no i oczywiście okolice Candidasy są przepiękne.

Jadąc dalej na wschód drogą, która biegnie wzdłuż wybrzeża czasem zamieniając się w górskie serpentyny, docieramy do Amlapury. Największe miasto na wschodzie Bali, centrum regencji Karangasem, które kiedyś było jednym z najpotężniejszych na wyspie. Samo miasto nie jest zbyt interesujące, natomiast w okolicy znajduje się fantastyczny pałac na wodzie Ujung. Zbudowany przez ostatniego króla Karangasem w 1919 roku, zniszczony przez wybuch wulkanu Agung w 1963 i zaraz potem odbudowany. Położony jest przy samym morzu. Główny pałac otoczony sporym stawem z lądem łaczy mostek. Miejsce jest naprawdę urokliwe i zdecydowanie trzeba je zobaczyć. Z ruin na wzgórzu rozciąga się przepiękny widok na cały kompleks, morze i góry w oddali. Drugi pałac na wodzie, a raczej łaźnie królewskie to Tirtagangga. Położony pośród pól ryżowych pałac z pięknie zdobionymi sadzawkami i basenami robi ogromne wrażenie. W basenach można się kąpać, ale bynajmniej nie jest to zwykłe kępielisko. Miejsce to należy odwiedzić. Tuż obok pałacu znajduje się niewielki hotel, a na terenie pałacu resturacja z pięknym widokiem.

Za Tirta Gangga droga biegnie dalej wzdłuż wybrzeża przez Tulamben, który jest znanym miejscem do nurkowania a największa atrakcją jest tu wrak amerykańskiego statku USS Liberty.

Tirta Gangga Ujung wschodnie bali