Sanur

Sanur ma duże znaczenie historyczne. To tu rozpoczęła się wojna Holendrów z radżą Badungu w 1906 roku. Nie widząc szans na zwycięstwo w walce ze znaczniej lepiej uzbrojonym przeciwnikiem, król i jego wszyscy podwładni ubrani na biało z krisami w dłoniach, pomaszerowali na lufy Holendrów, popełniając samobójstwo (puputan)

Sanur położone jest na południowo wschodnim wybrzeżu, około 30 minut od lotniska. Jest to miejsce zupełnie inne niż Kuta czy Seminyak, dużo bardziej spokojne, o czym świadczy fakt, że nie ma tu ani jednego nocnego klubu. Jednak działa to na korzyść tego miejsca. Pomimo zwiększenia liczby turystów miejsce to zachowalo klimat małego miasteczka w którym tradycyjna kultura żyje w zgodzie z przemysłem turystycznym.

Przez miasto prowadzi główna ulica Jl Danau Tamblingan, przy któej znajdują się sklepiki z pamiątkami, salony masażu, restauracje, wypożyczalnie motorów i kantory.

Sanur jest przyjemnym miejscem, choć niektórzy twierdzą, że idealnym na wakacje rodzinne. Znajdują się tu kilka szkół‚ Jogi. Jest to zdecydowanie miejsce w którym każdy będzie czuł się swobodnie i zrelaksuje sie nie będąc narażonym na ciągły zgiełk i tłok panujący w Kucie. Gdyby ktoś zatęsknił‚ za rozrywką, do klubów na południu można dojechać w 20 minut taksówką. Morze jest spokojne, bo zatrzymuje je rafa otaczająca całe to wybrzeże, co daje możliwość miłego pluskania się w wodzie, bez fal.

Co robić:

  • Sporty wodne –  na plaży można znaleźć takie atrakcje jak snorkling, jazda na skuterze wodnym i kajaki. Na snorkling płynie się mała łódką okło 10 minut za co trzeba zapłacić 100.000 Rp od osoby. Maska, rurka i płetwy w cenie.
  • Nurkowanie – tu znajduje się najwięcej baz nurkowych i stąd najlepiej wybierać się na nurkowania. W Sanur są dwa polskie centra nurkowe Diving Indo oraz Bali 2 Dive.
  • Plażowanie – plaża w Sanur jest bardzo przyjemna i spokojna. Nie ma takich tłumów jak w Kucie.  Leżak można wypożyczyć za 50.000 Rp. Można wypróbować miejscowego masażu (ok. 100.000/godzina), zapleść sobie warkoczyki lub zrobić tatuaż.
  • Ogród tropikalny – W hotelu Hyatt w Sanur znajduje się piękny tropikalny ogórd, który za niewielką opłatą można zwiedziać. Oczywiście klienci hotelu nie płacą.
  • Sztuka – w Sanur jest kilka małych galerii z obrazami i rękodziełem balijskim.
  • Festiwal Latawców – co roku w lipcu na plaży w północnym Sanur odbywa się festiwal latawców. Drużyny przygotowują swoje olbrzymie latawce, które czasem mierzą kilkanascie metrow, by potem zaprezentowa je na festiwalu.