Denpasar

Denpasar ( dawniej Badung) to zarazem główne miasto regencji Badung, jak i stolica Bali. To duże i hałaśliwe typowo azjatyckie miasto. Jedyne co odróżnia je od wielkich ośrodków miejskich to brak wieżowców. Co prawda Denpasar zamieszkuje jedynie około miliona osób jest to miasto olbrzymie. Układ miasta jest dość abstrakcyjny i chaotyczny przez co wielu może mieć problemy w poruszaniu się po nim, jednak z czasem można się zorietnować. Jedną z przeszkód w swobodnym przemieszczaniu są co najmniej dziwnie wyznaczone ulice jednokierunkowe, które zmuszają nas nieraz to objechania na około miejsca do którego chcemy dotrzeć. Na drogach nieprzerwanie trwa walka o pierszeństwo, które wymuszane są przez samochody, motory i przchodniów. Wszystko to jednak nadaje Denpasar specyficzną atmosferę. Denpasar jest warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na to, iż jest po drodze.

Jak w każdym większym mieście Indonezji i tutaj znajduje sie olbrzymi plac w samym centrum miasta. W Dżakarcie jest to Pomnik Narodowy( Monumen Nasional), w Bandungu Mesjid Raya, a w Denpasar – Lapangan Puputan Badung  plac, park upamiątniający ostatnią bitwę radży Badungu z Holendrami w 1906, kiedy doszło do puputanu – masowego samobóstwa balijczyków. Znajduje się tam pomnik Catur Ukha z czterema twarzami i ośmioma ramionami, które przedstawiają czterech najważniejszych bogów Iswarę, Brahmę, Mahadewę i Wisznu. Obecnie na placu Puputan odbywają się wszystkie ważne święta, imprezy, ceremonie jak na przykład Full Moon Ceremony, gdy na placu zbierają się setki balijczyków, by posłuchać gamelanu, obejrzeć przedstawienia. Puputan przypomina wtedy festyn. Obok Puputan znajduję się piękna świątynia Pura Jagatnatha najwyższego bótwa dla Balijczyków, czyli Sanghyanga Widi Wasy. Również przy placu Puputan mieści się Muzeum Bali, które zostało zbudowane przez holendrów. Można tu obejrzeć ekspozycje dotyczące historii i kultury Bali. Znajduje się tu naprawde wiele ciekawych eksponatów, ktore doskonale obrazują Bali od prehistorii aż po dziś. Na zachód od puputan ulokowane są dwa ogromne bazary, Pasar Badung i Pasar Kumbasari. Pasar Badung to olbrzymi bazar na którym można znaleźć wszystko od owoców, przez przyprawy po przedmioty potrzebne do ceremonii. Obok mieści się Pasar Kumbasari na którym można kupić ubrania, pamiątki, rzeźby, ubrania i zjeść miejscowe potrawy w atmosferze głośnego azjatyckiego bazaru.

Na wschód od Placu Puputan znajdują się Art Center Werdhi Budaya, przy ulicy Nusa Indah, tuż obok Akademii Sztuk Pięknych (Institut Seni Indonesia). Można tu obejrzeć stałe ekspozycje prezentujące sztukę balijską –  rzeźby, malarstwo, lalki z teatru cieni, srebro czy tkaniny. Samo centrum Denpasar jest dość interesujące i można poprzedzierać się ulicami doświadczając codziennego życia w azjatyckim mieście. Ruchliwe ulice, zgiełk, budki z jedzeniem na każdym kroku, domorosłe warsztaciki, sklepiki z telefonami komórkowymi, wszechobecny odgłos gwizdka a to policyjnego a to parkingowego. W Denpasar warto również wybrać się na jeden z nocnych targów najlepiej około godziny 21. ( Pasar Badung, Pasar Malam Kereneng).