Bali

Wyspa tysiąca świątyń, piękna i pozostająca w pamięci każdego kto ją odwiedził. Zieleń tarasów ryżowych, mistyczne świątynie, wyjątkowe ceremonie, bajkowe krajobrazy a nade wszystko serdeczni ludzie.

Witamy na Bali – jednej z przeszło 17,5 tysiąca wysp największego archipelagu świata. Bali zamieszkuje ok. 4 mln mieszkańców. Wyspa położona na zachodnim krańcu Małych Wysp Sundajskich pomiędzy Jawą a Lombok, 8 stopni na południe od równika.

Balijczycy są jak większość mieszkańców Indonezji, spokrewnieni z Malajami i Polinezyjczykami. Przodkowie ich pochodzili z środkowej i wschodniej Jawy. Wielu z nich to przypuszczalnie dalecy potomkowie indyjskich i chińskich kupców zasiedlających archipelag w zamierzchłych czasach. Dzięki wzajemnemu przenikaniu sie hinduizmu, buddyzmu oraz elementów religii balijskiej Balijczyków cechuje wyjątkowe bogactwo duchowe jak również głębia przeżyć religijnych. Źródłem mądrości i życia dla Balijczyków są sekretne, święte góry Bali.

Góry stanowią źródło słodkiej wody. Tu biorą swój początek rzeki i jeziora, którym wyspa zawdzięcza swoją urodzajnoą. Trzy potężne wulkany, Agung, Batur, Batukaru wyznaczają duchowe, kulturowe i geograficzne oblicze wyspy. Gunung Agung 3142 m n.p.m. uważany jest przez miejscową ludność za siedzibą Bogów. Według wierzeń Balijczyków to właśnie Bogowie  mogą wywoływać wybuch wulkanu, aby ukarać mieszkańców za brak należytego szacunku lub za inne przewinienia. Z drugiej zaś strony Balijczycy wierzą, że urodzajne i żyzne gleby, które powstają w wyniku tych kataklizmów, dając obfite plony, są również darem Bogów.